Editorial

Sfârștul Erei „Heisei” și începutul „Erei Reiwa”

*articol al Excelenței Sale, domnul Tsushima Kanji, președintele Asociației Culturale Yamato, ex-ambasador al Japoniei în România   Erele Showa, Heisei și Reiwa Numai în Japonia în lume, concomitent cu calendarul Gregorian, există un alt calendar national care se stabilește de către guvern după Constituția care a fot elaborată de Ocupația Americană, după Înfrângere din 1945. …

Editorial pentru Asociația Cutlurală Yamato

Sunt înapoi în Japonia din 27 iunie. Musonul a fost declarat deja, dar ploaia tradițională e uscăcioasă și de aceea umiditatea e mare. Acesta este primul articol pentru pagina de web a „Asociației Culturale Yamato”, scris și trimis din Japonia. Sincer mă bucur în a două scenă a mea de carieră diplomațică prin care mă dedicam , că pot să  încep cu asemenea Editorial de deschidere. Realizarea diplomației mele Româno-Japoneză a fost totdeauna  visul continuu și acum este pe drum spre întindere mai largă prin socializare.